BİLGİLENDİRME-1

ULUSLARARASI YAYINLARDA YAYIN ARAÇLARINA ELEKTRİK BAĞLAMA KRİTERLERİ

Sayın Yayın Araçları Sağlayıcısı Arkadaşlar Merhabalar,

Bildiğiniz üzere yerel, bölgesel ve uluslararası düzeyde yayın hizmetleri vermek üzere Of(i) Broadcast Services Kuruluşunu hayata geçirdik. Web sayfamızda da görüleceği üzere kuruluş amaç ve felsefemizi;

“Kamu Yayıncılığı alanında 35 yıldır edinmiş olduğumuz bilgi, birikim, deneyim gibi değerlerimizi özel sektör dinamizmi ile birleştirip kaliteli, kurumsal ve güvenilir hizmet sunarak geleceğe doğru ilerlemektir.

Hedefimizde yayın sektörüne hizmet veren kurum ve kuruluşlarla işbirliğini artırıp yeni iş modelleri geliştirerek, rekabetten çok, hep birlikte daha iyisini yapabilmenin çabası olacaktır” olarak belirtmiştik.

Sizlerle zaman zaman yurt dışlarına yönelik işbirliği yapma durumlarımız olacaktır.

Özellikle EBU, ABU, UEFA, FIFA, FIBA vb önemli kuruluşların teknik, prodüksiyon ve idari konularda çok titiz davrandıkları  ve iş yapabilmek için ileri sürdükleri standartlar, kriterler ve teknik şartnameler bulunmaktadır.

UEFA özellikle son iki yıldır kendi şampiyonalarının yapıldığı statlarda  (venue) Elektrik Bağlantıları konusunda  (One Venue, One Earth)  (Tek Venue Tek Topraklama) uygulamasını hayata geçirmiş, kendi anlaştığı “Power Shop” şirketi üzerinden Merkezi Elektrik Besleme ve Kontroller yapmaktadır. Ayrıca (Isolated Island) (Soyutlanmış Adacık) diye tabir ettikleri bir uygulama ile şampiyonanın yapılacağı venue’yi Şehir Şebekesinden tamamen ayırarak (olası şehir şebeke kesintilerine önlem olarak)  kendi Jeneratörleri ile Enerji üretmekte ve o şampiyona için gelecek tüm yayın araç ve ekipmanlarına kendileri elektrik beslemekte, araçların tek başına bağımsız kendi güç kaynaklarını kullanmalarına dahi müsaade etmemektedirler.

Ayrıca RCD (Kaçak Akım Rolesi) Kullanma zorunluluğu getirerek olası kaçaklara karşı insan hayatını korumaya yönelik tedbirler almaktadırlar. İnsanın ölümüne yol açabilen 30mA akımdan, yangınlara sebep olan  300mA akıma  kadar her hangi bir elektrik kaçak olayında bu Role devreye girerek insan hayatını  koruma yada yangınları önleme işlevi görmektedir. O yüzden UEFA bu RCD kullanımını zorunlu tutmaktadır.

Merkezi Elektrik Beslemenin yararı;

Farklı kaynaklardan gelen beslemelerin yol açtığı sinyal dalgalanmaları ya da bozulmalarını önlemek, böylece sinyal kalitesinin yükselmesini sağlamak, her hangi bir aracın olası elektrik hatasının diğer yayın araçlarını etkilemesine karşı tedbirli olmak ve RCD kullanımı ile insan hayatını korumak olarak görülebilir.

UEFA son iki yıldır titizlikle uyguladığı bu yöntemin başarılı olduğunu görmüş ve şampiyonalarında çalışacak araçları “TV Compound” alanında tek tek kontrol ederek ve ölçümler yaparak buna uymayanlara elektrik bağlantısı ve çalışma izni vermediği bilinmektedir.

Hem insan yaşamının KORUNMASI adına hem sinyalin KALİTESİ ve hem de yayın GÜVENLİĞİ açısından UEFA’nın bu uygulama ve Teknik Kriterlerine uyulma zorunluluğu bulunmakta bunu sağlayamayan kuruluşlara çalışma izni verilmemektedir.

Önemi yüksek bu konu ile ilgili kriterler hakkında daha detaylı bilgi almak için Of(i) Yayın Hizmetleri Kuruluşu ile irtibata geçebileceğiniz bilgilerinize arz olunur.

Saygılarımla

Deniz GÜCÜYENER

Kurucu, Genel Koordinatör

ABOUT THE AUTHOR

Ofi

Leave A Comment