Deniz Gücüyener

Kurucu, Genel Koordinatör

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik & Elektronik  Mühendisliği bölümü mezunudur. 1983 yılında TRT’de Ankara Televizyonu Uluslararası Yayın Kontrol Merkezinde Mühendis olarak göreve başlamış, Almanya Berlin’de SFB televizyonunda Stüdyo cihazları ölçü bakım ve işletme eğitimi görmüş, TRT’nin ilk uydu yer istasyonu, fabrika kabul ve kurulum çalışmaları için Atlanta’da görev almış, yayın işletme mühendisi olarak 10 yıl süresince birçok yayının uluslararası uydu ve karasal link  bağlantılarını koordine etmiştir.
1997-2002 yılları arasında Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanlığında Uluslararası Spor Koordinatörü olarak  yurt dışı spor yayınlarında önemli görevler üstlenmiş  Galatasaray’ın Kopenhag  UEFA Kupası Finali, Monako Süper Kupa Finali, Japonya Kore’de Milli Takımın maçlarının ve Dünya üçüncülüğü yayınlarının koordinasyonunu sağlamıştır.   Ortadoğu’da Kuveyt’in işgalinin ardından Irak Savaşı gibi  ülkemizi yakından ilgilendiren  önemli olayların başlaması üzerine 2003 yılından itibaren Uluslararası Haber ve Spor Yayınları Müdürü olarak atanmış, 12 yıl süreyle aralıksız bu görevini sürdürmüştür. Bu süreçte  TRT’nin EUROVİZYON, ASYAVİZYON, EURONEWS, EUROSPORT KONSORSİYUMU ile ilgili çalışmalarını yürütmüştür. Kurum içinde, Üniversitelerde bir çok eğitim faaliyetlerinde bulunmuş ve TRT-World Haber Kanalının Dünya’da dağıtım ve iletimi ile ilgili çalışmalar yapmıştır. 2018 yılında TRT’den erken emekli olmuş çalışma arkadaşlarının da teşviki ile OF(İ) YAYIN HİZMETLERİ Kuruluşunun  oluşturulmasını sağlamıştır. Ayrıca Anadolu Üniversitesi İkinci Eğitim İşletme Fakültesi  mezunudur. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyeliği ve Anadolu Denizcilik Kulübü Yat Kaptanlığı brövesi bulunmaktadır.
ÜSTLENDİĞİ GÖREVLER ve ÖNEMLİ YAYINLAR:
EBU- Avrupa Yayın Birliği Spor ve Haber Komitesi üyeliği,
ABU-Asya Pasifik Yayın Birliği  Spor ve Haber Gurup Üyeliği,
EBU- Avrupa Yayın Birliği  Olimpiyat ve Büyük Olaylar Özel Alt Gurup Üyeliği,
EBU- Avrupa Yayın Birliği Radyo Haber ve Spor Çalışma Grup Üyeliği,
2001 ABU- Asya Pasifik Yayın Birliği  Spor Ödülleri Jüri Başkanlığı,
2007  Gökçe Karataş Vakfı Televizyonda Spora Katkı Ödülü,
Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojileri Yüksek Okulunda“Medya ve Olimpiyatlar” Konulu Seminerde konuşmacı,
2008 ABU Hukuk Telif  Komitesi İstanbul Çalıştayında Konuşmacı,
Yurtdışında AB sürecinde Aday ve Potansiyel Aday ülkeler Avrupa İletişim ağı  toplantılarına katılım,
Yurtdışında AB Kamu Yayıncılığı ile Medya konulu toplantılara katılım.
İstanbul 2020 Olimpiyat Adaylığı  Medya Panel Üyesi
GÖREV YAPTIĞI SPOR OLAYLARI:
Olimpiyat ve Paralympik Oyunları:
1984 Los Angelas, 1988 Seul, 1992 Barcelona, 2000Sydney, 2004Athens, 2008Beijing  2012 London  Yaz Olimpiyat ve Paralympic Oyunları
1984 Saraybosna, 1988 Calgary, 1992 Alberville, 1994 Lillehammer, 1998 Nagona,  2002 Salt Lake City, 2006 Torino, 2010 Vancouver Kış Olimpiyat Oyunları
Futbol:
1998 France, 2000 İrlanda-Türkiye-İrlanda Baraj Maçı, 2002 Korea/Japan, 2010 South Africa, 2014 Brasil Futbol
2000Holland/Belgium, 2004Portugual, 2012 Poland/Ukrain, European Champs and Many Champions Leagues Matches
Akdeniz Oyunları:
1987 Suriye, Lazkiye,1991 Atina, 1993 Languedoc-Rousillon, 1997 Italia Bari, 2001 Tunisia, 2005 Spain Almeria, 2009 Italia Pescara.
Basketbol:
2001 Türkiye Eurobasket Avrupa Basketbol Şampiyonası
2005 Avrupa Bayanlar Basketbol Şampiyonası
1992 İstanbul Final Four Basketbol Şampiyonası
Ayrıca Türkiye’de düzenlenmiş  birçok Atletizm, Halter, Voleybol, Boks, Tekvando, Bilardo, Judo, Güreş, Okçuluk, Yüzme, Güreş, Basketbol, Voleybol, Bisiklet vb spor dallarında Avrupa ve Dünya Şampiyonalarının Teknik, Prodüksiyon, Lojistik yayın planlayıcısı ve yapımcısı olarak görev almıştır.
Formula-1 yarışları., Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turları, İstanbul Maratonu, 1. Karadeniz Oyunları yayın organizasyon ve koordinasyonunu yürütmüştür..
IBC-Uluslararası Yayın Kontrol Merkezi SORUMLUSU:
2005 İzmir FISU Summer Universiad,
2011 Erzurum FISU Winter Universiad.
2012 IAAF Istanbul World Indoor Athletics
2013 CJIM Mersin Mediterranean Games
SPOR DIŞI YAYINLAR:
Cumhurbaşkanı,  Başbakan, Bakanlar gibi bir çok devlet adamının uluslararası uydu bağlantılı video konferans yayınları, yurtdışı seyahat yayınlarının planlanması, gerçekleştirilmesi, ABD Devlet Başkanları, Papa gibi önemli şahsiyetlerin Türkiye ziyaretleri yayın koordinasyonu, Çanakkale Savaşları 75. Anzak gününde Türkiye’den Avustralya’ya ilk canlı yayın, ayrıca  NATO, UN, EU, IMF, G20 Zirvesi, HABİTAT  Sanat ve Müzik, Kültür, Politik, Askeri, Turizm, Ekonomi, Sosyal, Çevre, Savaş, Göç gibi önemli uluslararası haber olaylarının, yayın organizasyonu, koordinasyonu, Haber besleme noktası oluşturulması,  özel ve çoklu haber geçiş yayınlarının planlanması ve gerçekleştirilmesi sorumluluklarını üstlenmiştir.