Of(i) AKADEMİ AÇILIRKEN...

Bugün sizlere yaşanabilecek en güzel duygulardan birini duyurmaktan kıvanç duymaktayız.

Geleceğimizi şekillendirecek olan gençlerimizi ve onların eğitimlerini çok önemsemekteyiz. Bu nedenle eğitim bölümümüzü bir an önce açmanın telaşı, heyecanı ve sorumluluğunu taşıyorduk. Of(i) BROADCAST YAYIN HİZMETLERİ Kuruluşunu oluşturma düşünce ve felsefesi içinde önemli bir yer tutan eğitim konusunu Of(i) AKADEMİ ile başlatmaktan mutluyuz.

Of(i) AKADEMİ bünyesinde alanında uzman kadromuz her türlü teorik ve pratik bilgiyi en iyi biçimde genç kuşaklara aktaracaklardır. Herkesin bildiği gibi medya sektöründe teorik bilgiler sahada yaşanmadan fazla anlam ifade etmez. Bu yüzden kursiyerlerin iş hayatında sahada karşılaşacağı pratik uygulamaları daha öğrencilik yıllarından farkına varması ve öğrenmesi onları meslektaşlarına göre daha avantajlı ve başarılı olmalarını sağlayacaktır. Bu anlamda Of(i) AKADEMİ medya ile ilgili eğitim veren üniversiteler, enstitüler, yüksek okullar ve orta öğretim kurumları için “Pratik Eğitimin Adresi” olmayı hedeflemektedir.

Of(i) AKADEMİ 30 yılın üzerinde Kamu Yayıncılığı birikimi olan her biri kendi alanında uzman yayıncı kökenli kişilerle birlikte, onların sahada yaşadıklarını medyanın değişik dallarında okuyan gençlerimize aktarmayı hedeflemektedir.

Bir savaş ve terör olayını izleyen Muhabir ve Kameramanın sahada yaşadıkları, Spikerlerimizin, Sunucularımızın canlı yayın tecrübeleri, Yapımcı-Yönetmenlerin yayın hazırlıkları, yabancı yerli Devlet Adamları ile yapılan Röportajlar ve onların izlenmesi, Seçimler, Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Şampiyonaları, Akdeniz Oyunları, G20, NATO, IMF, HABİTAT gibi önemli zirvelerin ön hazırlıkları, bu tür organizasyonların ülkeye kazandırılması için yapılan çalışmalar kursiyerlere aktaracağımız hayati bilgileri oluşturmaktadır.

Yukarıda bahsedilen Haber, Spor, Program gibi önemli olaylar meslek hayatında az sayıda yayıncıya kısmet olmuştur. Bu olayları yaşayan nadir meslek duayenlerinin bilgi ve tecrübelerini aktarmak Of(i) AKADEMİ’nin ayrıcalığını, bir başka deyişle “Değerlerin Yansıtılmasını” oluşturmaktadır.

İşte bu noktada Of(i) AKADEMİ, bünyesinde yer alan ve yayının A’sından Z’sine yıllarını haber, spor ve program üretiminde geçirmiş, özetle prodüksiyonun her aşamasında bulunmuş, kamudaki kurumsal kimliğini özel sektörün esnekliğiyle harmanlamış duayen personeliyle genç kuşaklara seçkin eğitim yöntemleriyle hizmet vermekten onur duymaktadır.

Eğitim faaliyetlerimiz sadece öğrencilerle sınırlı değildir. Kamu Kurumları, Belediyeler, Özel Kuruluşlarımız için de bu alanda ihtiyaç duyacakları, metin yazımı, basın bülteni hazırlanması , kamera, ses, ışık, reji, uydu vb sistemlerle ilgili eğitim özel programlarımız bir çözüm ortağı olarak dağarcığımızda yer almaktadır.

Geniş bir vizyona sahip olan Of(i) AKADEMİ hizmetlerini sadece yerel değil global ölçekte de sürdürecektir. Bu çerçevede Of(i) AKADEMİ medya sektörünün uluslararası eğitim kurumlarıyla da karşılıklı iş birliği içerisinde olacaktır.

Of(i) AKADEMİ’nin oluşumunda fikirlerinden yararlandığımız TRT’de uzun yıllar muhabir, eğitmen ve üst düzey yöneticiliğe kadar yayıncılığın her aşamasında görev almış deneyimli yayıncı Yaşar KEFELİ’ye teşekkürü bir borç biliriz.

Eğitim faaliyetlerimiz ile ilgili detayları www.ofibroadcast.com.tr  web adresimizden inceleyebilir ve bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Saygılarımla
Deniz GÜCÜYENER
Kurucu, Genel Koordinatör

b43ee2de-c99a-429a-8f15-18f1f3fcaa02

Of(i) AKADEMİ

Teknolojinin akıl almaz ve sınır tanımaz biçimde gelişmesi her şeyi bir çırpıda avucumuzun içine getirmekte ve hayatımız artık özellikle de genç kuşakların önemli katkısıyla dijital dünyaya yelken açmaktadır.  Medya bu noktada tartışılmaz bir güce sahip elbette. Bir başka deyişle globalleşen dünya medya sayesinde artık küçük bir köy haline geldi.

Böylesine önem taşıyan medya,  kamuoyunun oluşmasından tutun da  insanların cep telefonlarıyla haber-bilgi edinmesine kadar birçok alanda varlığını ve katkısını hepimize tüm gücüyle hissettiriyor.

Ancak şurası unutulmamalıdır; böylesine önem taşıyan medyayı yöneten biz insanoğluyuz. Yapılan haber ve programların gerek yazılı, gerek görsel, gerek internet ve dijital yollarla kitlelere ulaştırılmasını sağlayan yine sektörün çalışanlarıdır.

Bu alanda çalışanlar her ne kadar teorik bilgilerle donatılsa da sahaya çıktıklarında illa ki, usta-çırak ilişkisiyle deneyim kazanırlar ama asla “olmazlar”, sadece “olgunlaşırlar”. Yaşamları boyunca öğrenmeye devam ederler. Çünkü sektör yaşayan bir organizmadır, sürekli kendini geliştirir. Usta-çırak ikilisinde bir başka deyişle öğreten-öğrenen ikilisinde gizli ya da açık eğitim faktörü ön plandadır.

Muhabir, spiker, prodüktör, kameraman, kurgu elemanı, yönetmen, rejide görev alan tüm çalışanlar, canlı yayın operatörleri ve daha sayamadığımız çok sayıda teknik  görevlilerin hepsi bu eğitimlerden (usta-çırak ikilisi çerçevesinde) geçip uzmanlaşmışlar, teorilerini pratiğe dökmüşlerdir.

Bu eğitimlerde hiç kuşkusuz teori, sahadaki pratik uygulamayla bütünleşecek ve Of(i) AKADEMİ’nin hedeflediği sonuca ulaşacaktır.

Yılların filtresinden süzülerek yetişen duayen yayıncılar genç iletişimcilere mesleğin tüm inceliklerini öğretecekler, sahadaki küçük gibi görünen ayrıntıların haber, program dahil her türlü prodüksiyona ne denli önemli bir damga vurduğunu aktaracaklar hiç kuşkusuz.

Ve bu deneyimlerden yararlanan gençler, okullarında veya mesleğe başladıklarında akranlarından hep birkaç adım önde olacak, bir başka deyişle mesleki tabirle mutfakta üretime doğrudan başlayabileceklerdir. Of(i) AKADEMİ’nin rolü tam da budur…

Meslek dallarına göre eğitimlerimiz çeşitlilik arz edecektir. Eğitimler uzmanların eşliğinde elbette defalarca gerçekleştirilecek pratik uygulamalarla taçlandırılarak genç kuşaklar mesleğe hazır hale getirilecektir.

Tabii ki bu eğitimler uzman eğiticilerin sahada karşılaştıkları hesapta olmayan gelişmeler ve buna yönelik kriz çözümü bir başka deyişle strateji geliştirme teknikleriyle de pekiştirilecektir. Böylelikle genç kuşaklar sadece teori ve pratikle kalmayıp olası beklenmedik gelişmelere yönelik de hazırlanacaktır. Çünkü bu işin matematiği asla yoktur, yani bazen evdeki hesap çarşıya uymaz. İşte o zaman deneyim..yani, Of(i) AKADEMİ GEREKLİDİR.

Genç kuşakları ve mesleğe ilgi duyan herkesi Of(i) AKADEMİ’den yansıyan değerlerde buluşmaya davet ediyoruz.

Saygılarımla.

İsmail Serdar TUNA

Haber Yönetmeni, Eğitim Koordinatörü

MESLEK EĞİTİMİ ALANLARIMIZ

MUHABİR, PRODÜKTÖR, SPİKER-SUNUCU, KAMERAMAN, YÖNETMEN  ile  SESÇİ, IŞIKÇI, KURGUCU, RESİM SEÇİCİ, TEKNİK YÖNETMEN gibi prodüksiyon elemanı adayları için eğitimlerimiz vardır.

Teorinin yanında pratik eğitimle de  perçinlenen çalışmalarımızda ne kadar uzman olunursa olunsun  sahada karşılaşılabilecek beklenmedik gelişmelere  yönelik olarak kursiyerlerimize strateji geliştirmeyi amaçlayan eğitimleri de planlamamıza aldık. Bir başka deyişle  eğitimimizde açık kapı bırakmadık. Bu çerçevede aşağıdaki konularda da eğitimler verilmektedir.

Ayrıca talep üzerine özel eğitim verme esnekliğimiz de bulunmaktadır.

EĞİTİM BAŞLIĞI
EĞİTİM KONUSU
EĞİTİM AMACI
KATILIMCI PROFİLİ
EĞİTİM VEREN
OAS/YSD
Yayıncılıkta Saha Deneyimleri
Spor Yayıncılığı
Spora Özgü Yayın Uygulamaları Hakkında Bilgilendirme
Yapımcı/Yönetmen
Muhabir/Kameraman
Prodüksiyon Elemanı Kursiyerler
Uzman Yapımcı/Yönetmen
Muhabir/Kameraman
OAH/YSD
Yayıncılıkta Saha Deneyimleri
Haber Yayıncılığı
Habere Özgü Yayın Uygulamaları Hakkında Bilgilendirme
Yapımcı/Yönetmen
Muhabir/Kameraman
Prodüksiyon Elemanı Kursiyerler
Uzman Yapımcı/Yönetmen
Muhabir/Kameraman
OAH/YSD
Yayıncılıkta Saha Deneyimleri
Program Yayıncılığı
TV&Radyo Programlarına Özgü Yayın
Uygulamaları Hakkında Bilgilendirme
Yapımcı/Yönetmen
Muhabir/Kameraman
Prodüksiyon Elemanı Kursiyerler
Uzman Yapımcı/Yönetmen
Muhabir/Kameraman
OAK/YKİ
Yayınlarda Koordinasyon İletişim
Yayınlarda Organizasyon, Koordinasyon, İletişim Detayları
Yayın Koordinasyon İletişim ve Teknik Detayların Saptanması
Yapımcı/Yönetmen
Muhabir/Kameraman
Prodüksiyon Elemanı Kursiyerler
Uzman Yapımcı
Yönetmen/Mühendis
OAK/YLD
Yayınlarda Lojistik Detaylar
Yayın Lojistik Alanları ve Koordinasyonu
Yayınlarda Lojistik Konuların Belirlenmesi, Koordinasyonu
Yapımcı/Yönetmen
Lojistik Personel Kursiyerler
Uzman Yapımcı/Lojistik
OAK/USO
Uluslararası Spor Organizasyonlar
Yaz Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları
Olimpiyat Oyunları Yayın Organizasyon Detayları Hakkında Bilgilendirme
Yapımcı/Yönetmen/Muhabir
Kameraman/Prodüksiyon
ve Teknik Eleman Kursiyerler
Uzman Spor Yapımcı ve Koordinatörü
OAK/USO
Uluslararası Spor Organizasyonlar
Dünya Kupası ve Avrupa Futbol Şampiyonaları
Dünya ve Avrupa Futbol Şampiyonaları Yayın Organizasyon Detayları Hakkında Bilgilendirme
Yapımcı/Yönetmen/Muhabir
Kameraman/Prodüksiyon
ve Teknik Eleman Kursiyerler
Uzman Spor Yapımcı ve Koordinatörü
OAK/USO
Uluslararası Spor Organizasyonlar
Akdeniz Oyunları ve Universiade Oyunları
Akdeniz Oyunları ve Universiade Yayın Organizasyon Detayları Hakkında Bilgilendirme
Yapımcı/Yönetmen/Muhabir
Kameraman/Prodüksiyon
ve Teknik Eleman Kursiyerler
Uzman Spor Yapımcı ve Koordinatörü
OAT/SRT
Ses ve Resim Teknikleri
Ses ve Resim Standartları, Ölçüm Değerlendirme ve İletim Teknikleri
Ses ve Resim Standartları, Ölçümleri Değerlendirme ve İletim Tekniklerini Kavrama
Teknisyen, Mühendis Kursiyerler
Uzman Mühendis
OAT/SKK
Stüdyo Kurulum Kriterleri
Radyo Stüdyosu Kurulumu
Radyo Stüdyo Planlama ve Kurulum Kriterlerinin Öğrenilmesi
Mühendis ve Teknisyenler Kursiyerler
Uzman Yüksek Mühendis
OAT/SKK
Stüdyo Kurulum Kriterleri
Televizyon Stüdyosu Kurulumu
Televizyon Stüdyo Planlama ve Kurulum Kriterlerinin Öğrenilmesi
Mühendis ve Teknisyenler Kursiyerler
Uzman Yüksek Mühendis
OAT/YSE
Yayın Sistemleri Eğitimi
Yayın Sistemleri Hakkında Detaylı Mühendislik Eğitimi
Radyo ve Televizyon Sistemleri Hakkında Bilgilenmek
Mühendis ve Teknisyenler Kursiyerler
Uzman Yüksek Mühendis